
Ako sa zbaviť prejedania?
Veľmi častá otázka pre ľudí bojujúcich s nadbytočnými kilami. Je veľmi dôležité vedieť čo nás vedie k samotnému prejedaniu sa. Samotné prejedanie sa môže byť ovplyvnené poruchami príjmu potravy (PPP) alebo emočným prejedaním. Avšak poďme si tento problém rozobrať aj z hľadiska hormonálneho.
Z hormonálneho hľadiska, to že sme hladní alebo sýti, ovplyvňujú dva hormóny (leptín a grelín).
Leptín nazývame aj „hormónom sýtosti“ nakoľko práve tento hormón vysiela mozgu signály, či sa cítime hladní. Tento hormón tzv. „prikazuje“ kedy sme hladní, koľko toho máme zjesť a predovšetkým kedy máme prestať. Okrem iného dáva mozgu príkazy, kedy ukladať tuk a naopak kedy ho má telo začať spaľovať. Ak vo vašom tele funguje tento hormón správne, to znamená že ste na neho citlivý, po určitom čase sa dostaví hlad a vaše telo prirodzene reaguje aj na signál sýtosti, v čase keď ste najedení. V tomto prípade bude mať vaše telo primerané množstvo podkožného tuku.
Čo sa stane ak leptín neplní svoju úlohu správne?
Ak mozog začne ignorovať leptín a jeho signály, máte pocit neustáleho hladu. Dochádza tu k neschopnosti tela spaľovať tuk ako zdroj energie.
Prečo a kedy sa to deje?
Deje sa to najmä pri častom držaní diét, nadmernou konzumáciou stravy bohatej na jednoduché cukry, mastných jedál ako aj pri dlhodobom strese. Účinky leptínu sú narušené a prichádza znovu potreba jesť.
A práve znížená citlivosť na leptín vyvoláva chronické prejedanie sa.
Ako si pomôcť s prejedaním a zvýšiť citlivosť tela na leptín?
- znížiť príjem sacharózy a fruktózy
- konzumovať zdravšie tuky
- prijímať v strave viac Omega-3 mastných kyselín, vlákniny, bielkovín
- dostatok spánku (cca 8 hodín denne)

